Чи можна спати при світлі?

Чи можна спати при світлі?

Статистика наукових досліджень доводить, що освітлення і індекс передачі кольору впливає на загальний стан і сон людини в цілому. Актуальними стають питання, які проблеми зі здоров'ям можуть виникнути від надлишку освітлення під час сну і як уникнути негативних проявів, які впливають на показники енергетичного балансу в фізіологічному аспекті.

Чи можна спати при світлі – зміни біологічних ритмів

Еволюція формування організму заснована на біологічних ритмах організму – це чергування циклів сну і неспання, які регулюються і закріплюються на протязі доби за допомогою світлових потоків. Єдиним фактором настройки «ритмів сну» є інтенсивність індексу передачі кольору – яскравість, тьмяність колірного спектра.

Інтенсивність колірного спектра залежить від індексу світлового потоку, який випромінюють освітлювальні прилади. Показники величини вимірювань безпосередньо впливають на зорову комфортність сприйняття і якість сну. Певні показники спектральних коефіцієнтів світіння залежать від температури і енергії освітлювального приладу. Числове вираження вимірювань базується на сприйнятті колірного об'єкта по прийнятим стандартам яскравості або тьмяності використовуваних в спальні освітлювальних приладів під час нічного відпочинку.

Індекс передачі кольору штучного або сонячного світла в просторі повинен відповідати нормативним параметрам сформованим організмом в процесі еволюційного перетворення налаштованого на біологічні ритми сну і неспання. Незначні відмінності між видимими і природним показниками показують певні параметри в тестуванні світлового джерела, з огляду на вплив на фізіологічні зміни в організмі під час відпочинку і неспання.

Світловий потік впливає на створення комфортних умов для сну або людську діяльність, де світло відіграє важливу роль у створенні оптимальних умов для відпочинку або для результативності профільних робіт.

Сон на матраці при світлі

Підвищений індекс світла використовується для:

  1. Контрольних перевірок готової продукції швейних, текстильних фабрик.
  2. Роботи в художніх майстеренях, освітлення музейних експонатів.
  3. Виготовлення поліграфічної продукції з урахуванням специфіки друку.
  4. Обстеження, діагностики, лікування пацієнтів в кабінетах стоматології.
  5. Проведення процедур в косметологічних клініках і центрах краси.

Використання яскравого освітлення багатогранно, профільна діяльність залежить від певних спектральних хвиль кольору, яка розраховуються на підставі не тільки комфорту, але і безпечному впливі на функцію зору.

Відповідно до нормативних регламентів діючих міжнародних стандартів біологічної безпеки, виробники освітлювальних приладів зобов'язані проводити тестування продукції, що випускається для вибору оптимальних параметрів освітлення в певних профільних областях.

Спосіб обчислення колірних зсувів при аналізуванні та оцінці випромінюваних потоків світла полягає у визначенні дії джерела порівнюваного з освітленням сонячного світла на темний простір в цілому.

Коефіцієнт передачі кольору – методика обчислення:

  • темний зразок висвітлюється освітлювальним приладом для обчислення значень світлового потоку;
  • вимір проводиться за допомогою спеціальних приладів, для визначення коефіцієнта передачі кольору;
  • рівень відхилень визначається після отриманих показників досліджуваного зразка з використанням еталона освітлення.

Фінальне арифметичне значення розраховується після кількох перевірок і виведення середнього показника, який використовують для контролю за дотриманням нормативних показників при випуску освітлювальних приладів зі світловим потоком тієї чи іншої величини.

Освітлення в спальні призводить до гормональних змін

Відносно створення комфортної атмосфери в спальні, яскравість світла протипоказана. Статистика медичних практик доводить, що коригування фізіологічних змін здійснюється за допомогою ендокринної систем.

Гормональний фон виробляється епіфізом в темний час доби. Тривалість дії гормону (меланіну) залежить від тимчасових періодів ночі.

Вплив меланіну на організм:

  1. Відбувається зниження артеріального тиску.
  2. Показники кількості глюкози в крові знижуються.
  3. Зменшується температура тіла, створюються умови для глибокого сну.

Секреція меланіну істотно знижується у людей похилого віку, саме тому спостерігаються прояви безсоння, виникають часті пробудження вночі – сон стає більш чуйним і менш тривалим.

Сон на кроваті при світлі

Вплив гормонів на якість сну – базова інформація

Відсутність повноцінного відпочинку або прояви безсоння часто виникають від зовнішніх чинників, таких як: кава перед сном, порушення режиму, надмірна фізична втома, дискомфорт і неправильне обладнання спального місця, яскраве світло в спальні. Перераховані вище причини порушують баланс ендокринної системи – загальне самопочуття визначається виробленням певних гормонів, які впливають на регуляцію режиму сну. Гормони які впливають на сон є складовими ендокринного балансу.

Гормон меланін

Залоза відповідальна за біологічні ритми сну (епіфіз) виробляє меланін. Дефіцит і зменшення даного гормону викликає безсоння. Після частих пробуджень, людина відчуває дискомфорт і довго не може заснути. Результат таких явищ – хронічна втома від недосипання, негативні прояви в психологічному аспекті.

Гормон виробляється під час нічного відпочинку в повній темряві. Варто знати, що навіть незначний вплив освітлення може відключити функцію вироблення меланіну. Перед сном рекомендується не використовувати яскраве освітлення, користуватися гаджетами. Знизити вплив світлових потоків можна за допомогою спеціальних масок для очей. Для нормалізації вироблення гормону сну в деяких випадках приймають біологічно активні препарати, які активізують секрецію меланіну.

Гормон росту організму

Вироблення гормону виробляється гіпофізом, який відповідає за ріст дитячого організму, підтримує молодість після повноцінного анатомічного формування людини. Гормон здатний коригувати стадію швидкого засипання, забезпечує повноцінне розслаблення і релаксацію тілу, відновлює енергетичний баланс, сприяє реорганізації пам'яті і спогадів. Дефіцит гормонального фону для росту призводить до браку стадії глибокого і міцного сну, знижує відновлення енергії витраченої на протязі дня. Результат – втома, больові відчуття в спині, м'язах, дратівливість або депресивний стан.

Мінімізувати ризики пов'язані з недостатнім відтворенням гормону можна, якщо за 2 години до сну не вживати алкоголь, кофеїн, усунути звичку пізно вечеряти. Для відновлення балансу вироблення гормону в деяких випадках приймають препарати – глутамин, орнитина, гліцин. Призначати курс лікування повинен кваліфікований лікар, який складе курс і схему прийому спираючись на фізіологічні особливості пацієнта – самолікування і передозування призводить до негативних наслідків.

Гормони щитовидної залози

Відчуття втоми з ранку і прилив енергії ввечері вказує на недостатню кількість гормону щитовидної залози, що відповідають за задовільний фізичний і психологічний стан в цілому. Недостатня підтримка щитовидної залози в поєднанні з дефіцитом статевих гормонів істотно впливає на тривалість і якість сну, знижує рівень відновлення енергетичного балансу.

Порушення в створенні гормону щитовидної залози може привести до патологічних проявів гіпертиреозу, який викликає нервозність і перезбудження на психологічному рівні. Надлишок нерідко призводить до проявів тахікардії, підвищеної температури тіла і рясного виділення поту. Результат – дискомфорт під час сну, часті пробудження, безсоння, порушення нервової системи.

Гормон кортизол

Нормальний рівень вироблення кортизолу створюють оптимальні умови під час пробудження. Прокидаючись людина відчуває прилив сил і повноцінну релаксацію тіла. Протягом дня відчувається бадьорість, яка до вечора переходить в втому, засипання відбувається швидко без проявів безсоння.

Надлишок кортизолу в організмі навпаки, провокує часті пробудження і викликає вночі почуття голоду, які нерідко призводять до звички їсти вночі і набирати зайву вагу. Для мінімізації ризиків пов'язаних з ожирінням слід стежити за раціоном харчування, контролювати рівень стресу, проводити вечірні прогулянки на свіжому повітрі, приймати розслаблюючі ванни або душ перед сном.

«Біологічний розподіл часу» працює в правильному напрямку, якщо заздалегідь встановлений режим ймовірних змін. Таким чином, перед настанням світанку:

  • збільшується обмін корисних мікроелементів;
  • підвищується і нормується температурний баланс;
  • активізується циркуляція кровотоку в судинах;
  • відновлюється нормальний артеріальний тиск;
  • відбувається підготовка організму до активного життя.

Правильна регуляція відбувається в організмі протягом тимчасових змін вночі і вдень, безпосередньо пов'язана зі сприйняттям світлового потоку і рівня передачі кольору.

Сон на подушці при світлі

Чи небезпечний тьмяне і слабке світло в спальні під час сну?

Синій спектр випромінювання світла створює умови для вироблення кортизолу, який відповідає за біологічну активність клітинної структури. При цьому, синтезування меланіну скорочується в рази, знижуючи процес підготовки до сну.

Джерелами негативного світла є:

  • телевізійні екрани;
  • монітори комп'ютерів;
  • планшети і мобільні телефони.

Світлові хвилі холодного відтінку впливають на фази сну, активують і бадьорять підсвідомість. Одним словом, використовувати планшети або проводити довгий час за переглядом телепередач не рекомендується. При цьому, тьмяне освітлення з теплими хвилями світлових потоків можна використовувати в спальні в крайній необхідності – кращий варіант для забезпечення повноцінного сну повна темрява в кімнаті.

Установка ефективних джерел світла в будинку, повинна мати правильний рівень передачі кольору. Сучасне виробництво освітлювальних приладів, враховує профільне застосування освітлення в кабінеті, вітальні, кухні, ванні або в спальні. Спеціально розроблені нічники для дитячої або спальні дорослих з теплим / тьмяним світінням, які не впливають на якість сну.

Перед вибором освітлювального приладу необхідно проконсультуватися з фахівцем, щоб вибрати оптимальну температуру кольору з урахуванням мінімального впливу на нормалізацію вироблення гормонів, що відповідають за сон і період активності. Крім цього, слід звернути особливу увагу на оснащення спального місця, так як правильно підібрані постільні приналежності грають важливу роль в створенні комфортних умов для сну.

0
156
13 Травня, 2021
icon_callback icon_viber icon_teleg icon_whatsapp icon_email